Salı, Mayıs 30, 2006

Mecaz ve Hicaz

- Amerika Florida`da yaşayan bir muhasebecinin Moğolların büyük kağanı Cengiz Han soyundan geldiği iddiası, DNA testleri sonrası büyük benzerlikler olduğuna dayandırılarak kanıtlandı. Biz de dünyadaki herkes aslında Türk diyoruz, Moğollar da aynı tezle çıkarsa görün bakalım neler olacak, üstelik onların bizden farkı, ellerinde kanıt var!
- Düşmanınız hata yaparken rahatsız etmeyin!
- Paradigma, konjöktör, düzlem, ironi, boyut, statüko ve indirgemek kelimelerini aynı yazı içinde gelişigüzel kullandığınızda aslında kimsenin ne demek istediğinizi anlamadığı ama herkesin anlamış gibi davranacağı edebi bir metin elde etmiş olursunuz. Bazı arkadaşların yazdıklarını okurken, "ben yazarken bu ve benzerlerini o kadar sıradan kullanırım ki sizin anlamanız, benim yazın sanatına yaptığım katkıdan daha önemli olamaz" şizo düzeyine ulaştıklarını düşünüyorum. Anlamlarını bilmediğimden değil, anlamak istemediğimden sanırım!
- Kadın ve erkeğin evrensel dansı hiç bitmeyecek. Merak bu işin mayası, ego dürtüsü olacak. Dön baba dönelim...
- Mecaz peşinde koşmakla başladı herşey ve hicaz peşrevine ulaşıldı bir söğütün serin gölgesinde...
- Ne kadar uğraşırsam uğraşayım bilge-ferrari arasındaki bağı kuramıyorum. Tavuk-Yumurta paradoksu bile bilimsel olarak çözülmüşken, bir de bu çıkmasın lütfen. Bilge olmak için ferrariyi satmak gerekmediği gibi 'hele ikinci el piyasası bu durumda iken' ferrariyi satmak da bilgeliğe uzanan o engebeli yolda sizi taşıtsız bırakmaktan başka bir işe yaramaz. Konuyu bir 4x4 ile ilişkilendirmek çok daha hazin olurdu elbette...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Nice colors. Keep up the good work. thnx!
»